Zacznijmy od przykładu: masz niewielki budżet, psuje się Twój laptop, który jest Ci niezbędny do pracy lub nauki. Po prostu niezbędny. Stary sprzęt jedyne, gdzie może trafić to do punktu elektrośmieci. Wiesz to i nadal Ty potrzebujesz laptopa. Na już! Uwaga – nie planowałeś tego wydatku, bo nie jesteś w tym mistrzem, poza tym ostatnio wydałeś fortunę na naprawę samochodu i inne niezbędne wydatki, jak butelkowozielone zasłony do salonu.
Planujesz zakup laptopa o konkretnych parametrach, ale nie masz na to gotówki. Pierwszy etap w cięciu kosztów, to naturalnie, wybór poleasingowego laptopa. Ok. Co dalej? Nadal te kilka tysięcy się nie pojawiło. To czas na etap drugi: zakup laptopa poleasingowego na raty. Zobaczyłeś ten niesamowicie jaśniejący napis, spadający niczym inflacja w Twoich snach, tuż pod opisem produktu. Brawo! Masz plan, ale jak go poprawnie zrealizować? Ile rat? Jakie oprocentowanie? Jak nie dać się oszukać? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

Co oznacza kupowanie na raty?

laptop poleasingowy na raty

Kupowanie na raty, bez względu czy jest to kanapa, czy laptop poleasingowy wygląda bardzo podobnie. Jeśli raz przebrniesz przez ten proces, później będziesz szedł jak burza, po kolejnym kredycie ratalnym staniesz się specjalistą, doradcą, znawcą (na pewno podczas towarzyskich pogawędek) wszystkiego, co z zakupami na raty ma związek.

Jak każdy rodzaj kredytu, zakup ratalny, wiąże się z dodatkowymi kosztami, czyli oprocentowaniem. Oznacza to, że w ogólnym rozrachunku cena Twojego laptopa poleasingowego na raty wzrośnie, ale odczujesz to nieco mniej boleśnie, bo rozłożysz ten ból na części, czyli na raty.

Przykład: Wymarzony laptop poleasingowy kosztuje 3000 zł
Każda z 12-stu rat wyniosłaby Cię 250 zł
lub
Każda z 24 rat wyniosłaby Cię 125 zł*

Oprocentowanie Twojego kredytu wynosi 20% (600 zł)
co oznacza, że przez dwa lata, co miesiąc zapłacisz:
Rata miesięczna = 150 zł

*Uznajmy, że druga opcja jest możliwa do wykonania (najwyżej raz w miesiącu pojedziesz na obiad do mamy, żeby zaoszczędzić)

Kupowanie laptopa poleasingowego na raty, oznacza podzielenie ceny powiększonej o oprocentowanie na części – na raty.

Czy mogę kupić laptopa poleasingowego na raty?

Niemal każdy człowiek powyżej 18. roku życia, wykazujący zarobki jest w stanie zakupić laptopa poleasingowego, czy jakikolwiek inny produkt na raty. W przypadku zakupów poniżej 50000 złotych banki nie ingerują w Twoją uczciwość, skrupulatnie wypełniane PITy oraz płacenie mandatów na czas. Jedyne, co będzie istotne podczas wypełniania wniosku kredytowego, to deklarowany przychód, średnie miesięczne wydatki, liczba osób na Twoim utrzymaniu i stan cywilny. Oczywiście jeśli nie pracujesz na umowę o pracę lub zlecenie, żadna (nawet) aplikacja bankowa nie udzieli Ci kredytu (nie wspominam o pożyczkach typu „U bociana”).

Szybka kalkulacja odbywa się na podstawie Twojej wypłaty i wydatków, ważny też będzie czas trwania umowy o pracę. Innym, dość kontrowersyjnym elementem jest historia kredytowa. Jeśli miałeś kredyt wcześniej i spłacałeś go w terminie, powinno Ci to pomóc. Jest to zagadnienie sporne, ponieważ są głosy, które krzyczą, że nie ma to żadnego wpływu. A był czas, kiedy wielu z nas kupowało czajnik elektryczny lub inną tanią rzecz na raty, tylko po to by budować swoją historię kredytową. Natomiast jeśli zalegałeś ze spłatami i otrzymałeś negatywny wpis w BIK, może być to przeszkodą, żeby otrzymać kredyt przez pewien czas.

Gdzie kupić laptopa poleasingowego na raty?

W wielu sklepach typu MediaMarkt, kupując stacjonarnie, możesz wybrać płatność ratalną. Wtedy siadasz z uśmiechniętymi osobami, które sprawdzają, czy bank udzieli Ci kredytu i przedstawiają jego warunki. Następnie podpisujesz umowę i wychodzisz ze sklepu z wymarzonym czymś.

Natomiast jeśli wolisz kupować przez internet, również masz opcję e-rat. Wiele sklepów, sprzedających online, oferuje możliwość takiego zakupu. Ale o ile znalezienie takiego miejsca to nie problem, to znalezienie sklepu, w którym można kupić wysokiej jakości laptopy poleasingowe i do tego na raty, to już mała zagwostka. My polecamy sklep TanieKomputery.pl, ponieważ niejeden sprzęt stamtąd kupiliśmy, zawsze z bardzo zadowalającym efektem. Jest tam dostępna także sprzedaż ratalna, rozłożenie zakupy na wybraną liczbę rat i spłacanie w określonym czasie.