Nie jest tajemnicą, że kiedy nadchodzi czas, aby wymienić laptopa, możesz zainwestować dużo w nowy sprzęt. Jednak istnieje inne rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i zapewni wydajny komputer przenośny, który może spełnić Twoje potrzeby. Poleasingowe laptopy są doskonałą opcją dla tych, którzy chcą zminimalizować koszt nowego sprzętu. Takie urządzenie różni się od używanego tym, że zostało sprawdzone, zaktualizowane i przywrócone przez techników fabrycznych do stanu „jak nowy”. Było także ocenione i przypisane do odpowiedniej klasy np. laptop poleasingowy klasy A, B, lub C.

Jednakże, jeśli spędziłeś dużo czasu szukając poleasingowego laptopa, prawdopodobnie zauważyłeś, że zrozumienie systemu klasyfikacji, używanego do oceny stanu produktu może być trudne. Podczas gdy same oceny mogą wydawać się znajome, niełatwo przewidzieć, co każda oznacza konkretnie. A może dotyczyć działania, wydajności i estetyki. Istnieje wiele kryteriów, które mogą przyczynić się do oceny poleasingowego laptopa, w tym jego wiek, model, stan, wydajność i ilość użytkowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o systemie klasyfikacji używanym do oceny stanu odnowionych laptopów używanych.

Co to jest klasa laptopa poleasingowego?

Klasa laptopa poleasingowego to klasyfikacja jakościowa produktu dotycząca jego stanu. Można ją również nazwać oceną, używane jest również określenie z języka angielskiego Grade.

Klasa laptopa poleasingowego zależy od trzech czynników:

  • Jak wiele niedoskonałości wizualnych posiada (np. zarysowania, otarcia i inne znaki)?
  • Jak bardzo produkt był eksploatowany przez poprzedniego właściciela?
  • W jakim opakowaniu jest dostarczany?

System ocen jest zaprojektowany tak, aby dać Ci lepsze wyobrażenie o tym, czego można oczekiwać od poleasingowego produktu. Jest mało prawdopodobne, aby sprzedawcy dokładnie policzyli, ile zauważalnych rys można zobaczyć na pokrywie MacBooka, czy Della. Mimo to, ocena dostarcza użytkownikowi jak najwięcej informacji, dzięki którym będzie pewny swojego zakupu.

Standardowy system ocen działa w skali od klasy A do klasy C. Klasa A laptopa poleasingowego oferuje najlepszą jakość, a klasa C zapewnia najniższą jakość urządzenia. Niektórzy handlowcy nawet tworzą dodatkowe klasy, takie jak Grade D, który byłby najniższy w tej skali.

Zanurzmy się w definicje odnowionych klas A, B i C.

Klasa A Laptopa poleasingowego

Jak można się spodziewać, Klasa A laptopa poleasingowego oznacza ten, który jest w prawie nieskazitelnym stanie. Aby przyznać Grade A, laptop musi być prawie nowy i mieć niewielkie oznaki zużycia fizycznego. Zazwyczaj istnieją trzy okoliczności, które prowadzą laptop poleasingowy do klasy A. Albo nigdy nie został sprzedany, ale został zastąpiony nowszym modelem, albo laptop został sprzedany, a nabywca zwrócił go bez użycia. Inną sytuacją jest, gdy laptop był używany rzadko w otoczeniu biznesowym i znosił niewielkie zużycie. Aby otrzymać klasę A, poleasingowy komputer powinien nie wykazywać prawie żadnych oznak zużycia, mieć aktualne funkcje i aktualny procesor oraz być dostarczany z unowocześnioną ładowarką i instrukcją obsługi. Ponieważ laptopy klasy A są naprawdę jak nowe, mogą być objęte roczną gwarancją.

Poleasingowy laptop klasy A będzie wyglądał jak nowy, z minimalnymi otarciami i śladami na pokrywie, klawiaturze i innych obszarach. Będzie prawdopodobnie wykazywać typowe oznaki lekkiego użytkowania (np. lekkie ślady na klawiszach), ale nie należy spodziewać się żadnych zarysowań, godnych uwagi uszkodzeń wizualnych ani umiarkowanych skaz.

Na przykład w ramach programu Apple Certified Refurbished sprzedawane są wyłącznie iPhone’y, MacBooki i iPady spełniające te same standardy jakości, co produkty fabrycznie nowe i będące w doskonałym stanie (klasa A).

Klasa B

Laptopy klasy B wykazują oczywiste oznaki użytkowania, takie jak wgniecenia i zarysowania lub zużyte klawisze. Jednak poza tymi kilkoma problemami estetycznymi, laptop klasy B powinien nadal działać bez zarzutu. Klawiatura, mysz i ekran powinny być w doskonałej formie roboczej. Laptop klasy B powinien niemal odpowiadać laptopowi klasy A w zakresie funkcji, choć zwykle są one nieco starsze niż maszyna klasy A i oczywiście charakteryzują się nieco większym zużyciem fizycznym. Aby otrzymać ocenę klasy B, laptop musi być w dobrym stanie fizycznym, posiadać solidne cechy wydajności i mieć poleasingową lub wymienioną ładowarkę i adapter. Chociaż laptopy klasy B są nadal kontrolowane i maksymalizowane przez producenta, mają krótsze ramy czasowe gwarancji. Typowa gwarancja na komputer klasy B trwa od 30 dni do jednego roku.

laptopy poleasingowe klasa a

Klasa C

Komputer klasy C, choć najniższy z trzech klas, może nadal stanowić doskonałą wartość dla tych, którym nie przeszkadza kilka kosmetycznych skaz i którzy mogą nie potrzebują wysokiej mocy funkcji obliczeniowych. Komputery klasy C będą wykazywać oczywiste oznaki fizycznego zużycia i będą one zazwyczaj dwa do trzech lat starsze. Oznaki zużycia będą większe niż te obecne w laptopach klasy B i mogą obejmować drobne pęknięcia ramy lub obudowy oraz klawisze z wytartymi napisami. Jednak pomimo wad, komputer klasy C powinien nadal działać bez zarzutu, choć wydajność może być mniej dynamiczna niż laptop klasy A lub B, biorąc pod uwagę ich wiek. Podstawowe cechy laptopa klasy C to widoczne zużycie i drobne uszkodzenia powłoki, bezbłędna wydajność oraz odnowiony kabel zasilający i adapter. Większość laptopów klasy C nie jest dostarczana z instrukcją obsługi, a okres gwarancji rzadko przekracza 30 dni.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na następnym zakupie laptopa, ale nadal chcesz mieć wydajną maszynę, rozważ laptop poleasingowy klasa A. Rozumiejąc system klasyfikacji, można lepiej określić, która klasa najlepiej spełnia Twoje potrzeby komputerowe.

Źródła: pcexchange.com, refurb.me