Ponieważ poziom inflacji rośnie szybciej niż przysłowiowy „ktoś” na drożdżach, sądzę, że to dobry moment, aby porozmawiać o ultra-budżetowych laptopach. O tym, gdzie kupić laptopy poleasingowe najtaniej, dlaczego akurat te i jak wybrać je rozsądnie, zwłaszcza jeśli myślisz o zakupie do nauki lub pracy. W tym artykule mam na myśli laptopy, których cena w Polsce wynosi mniej niż 1500 złotych. Lenovo Thinkpad T560, HP EliteBook 745 G6 i Dell Latitude 5490 to doskonałe przykłady.

Co musisz wiedzieć przed zakupem taniego laptopa?

Tradycyjnie, podobnie jak w przypadku wszystkich pozycji budżetowych, są rzeczy, o których powinieneś wiedzieć przed wydaniem ciężko zarobionych pieniędzy, szczególnie jeśli chodzi o laptopy poleasingowe, ponieważ nie chcesz kupować dwa razy.

Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie, że jeśli umowa wygląda zbyt dobrze, aby była prawdziwa, prawdopodobnie tak jest. Jeśli chodzi o najtańsze laptopy poleasingowe, nic nie może być dalsze od prawdy. To dlatego, że wiążą się z wieloma ograniczeniami. 

Weź HP Stream 11, który jest naprawdę solidnym wyborem, szczególnie dla dzieci. Jednak laptop ma kilka dość poważnych wad, które ma większość laptopów w tym przedziale cenowym. 

Ograniczona przestrzeń dyskowa bez możliwości rozbudowy

Jednym z najpoważniejszych mankamentów jest miejsce do przechowywania, którego często jest bardzo mało. Obecny HP Stream 11 ma tylko 64 GB przestrzeni dyskowej eMMC. eMMC to skrót od Embedded Multimedia Card, co oznacza, że ​​jest wbudowana w płytę główną i nie można jej aktualizować, jeśli potrzebujesz więcej miejsca.

Nie jest tajemnicą, że według dzisiejszych standardów 64 GB to wyjątkowo mała ilość miejsca do przechowywania. Zwłaszcza, gdy Windows zajmuje większość z nich. Ogólnie rzecz biorąc, nowa instalacja systemu Windows 11 może zająć około 30 GB przestrzeni dyskowej, czyli prawie połowę przestrzeni dyskowej. Jeśli połączymy to ze wszystkimi aktualizacjami, które zostaną pobrane, ta pozostała pamięć dość szybko się zapełni. 

Według witryny Microsoft, Windows 11 wymaga, aby urządzenie miało co najmniej 64 GB pamięci, aby umożliwić płynne działanie. Ale bazując na moim doświadczeniu w utrzymaniu laptopów, 128 GB to ledwie wystarczająca ilość. Dzieje się tak, ponieważ system Windows stale pobiera aktualizacje, jeśli połączymy to z oprogramowaniem, które musisz uruchomić, ten dysk twardy bardzo szybko się zapełni. Na początku możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale wkrótce to zauważysz.

Niektóre z tych najtańszych laptopów poleasingowych mają opcję włożenia karty MicroSD, co jest dobre, ale laptop wykryje ją jako pamięć zewnętrzną, co oznacza, że ​​niektóre programy mogą nie działać poprawnie, jeśli zdecydujesz się je tam zainstalować. To raczej rozwiązanie dla własnych dokumentów, zdjęć i filmów. 

Ograniczona pamięć RAM

Drugim problemem, który mam, jest pamięć RAM, znana również jako pamięć. Zdecydowana większość najtańszych laptopów poleasingowych ma wbudowane 4 GB pamięci RAM, której po raz kolejny nie można zaktualizować. Windows 11 wymaga co najmniej 4 GB, ale wciąż widzę, że laptopy w tym przedziale cenowym mają tylko 2 GB, co jest trochę niepokojące.

RAM to pamięć krótkotrwała używana do przechowywania instrukcji i danych podczas wykonywania programu, więc jest bardzo istotna. Ale jak na dzisiejsze standardy to trochę mało. Oznaczać to będzie, że urządzenie będzie miało problemy z wielozadaniowością, a także może mieć problemy z wykonywaniem podstawowych zadań. 

Wymagająca konserwacja

Ze względu na tak niskie specyfikacje najtańszych laptopów poleasingowych wymagają one dużo konserwacji. Będziesz stale musiał upewnić się, że twoje miejsce do przechowywania nie jest zapełniane. Będziesz stale musiał czyścić dysk z niepotrzebnych plików. Polecam użyć Wise Disk Cleaner, który pomoże Ci usunąć niepotrzebne pliki, co pozwoli zaoszczędzić miejsce na Twoim urządzeniu.

Poza tym zdecydowanie odradzałbym przechowywanie na nich własnych plików w celu zaoszczędzenia miejsca. Zapisz je w chmurze lub na zewnętrznym urządzeniu pamięci masowej. 

Alternatywnie, jeśli twój laptop ma gniazdo na kartę Micro-SD, użyłbym tego do przechowywania plików. 

Czy kupowanie poleasingowych laptopów najtaniej jest dobrym pomysłem?

Chociaż kupowanie „najtaniej” laptopów poleasingowych zwykle nie oznacza „najlepiej”, istnieje kilka bardzo rozsądnych przypadków użycia, a także korzyści z ich posiadania.

Okazjonalne używanie

Jeśli używasz laptopa poleasingowego tylko od czasu do czasu, do wykonywania podstawowych zadań, nie ma logicznego powodu, aby wydawać ogromną kwotę na laptopa, chyba że chcesz. 

Najtańsze laptopy są również dobre, jeśli potrzebujesz szybko tymczasowego laptopa. Miałem pecha, że ​​mój komputer się zepsuł. Mój zasilacz (PSU) zawiódł, zabierając ze sobą płytę główną i kilka innych komponentów. Poza tym miałem termin przydziału na zaledwie trzy dni. Wpadłem więc do mojego lokalnego sprzedawcy i kupiłem taniego laptopa poleasingowego, który mieli w magazynie. 

Laptop, który dostałem, to podstawowy Lenovo IdeaPad 100s -11IBY , który był bardzo prostym laptopem, z zaledwie 2 GB pamięci RAM, 32 GB przestrzeni dyskowej, a także jednym z najwolniejszych dostępnych wówczas procesorów, przerażającym Intel Atom.

Ten laptop pozwolił mi ukończyć i przesłać zadanie i nie mogłem prosić o więcej. Później trzymałem go jako urządzenie do robienia notatek, a także jako zapasowy laptop, na wypadek gdybym potrzebował go ponownie w przyszłości.

Jednym ze scenariuszy, w których najtańszy laptop poleasingowy może być przydatny, jest sytuacja, w której masz już komputer stacjonarny i musisz zabrać ze sobą laptopa do celów związanych z pracą. Oczywiście mogą nie działać tak dobrze jak komputer stacjonarny, ale ich mobilność pozwala zabrać je ze sobą wszędzie. To prowadzi mnie do następnego punktu… 

Lekkie i kompaktowe

W zależności od modelu, tanie laptopy poleasingowe są lekkie i przenośne, ponieważ są zwykle wykonane z plastiku i innych lekkich materiałów. Zwykle nie są większe niż 14 cali, co czyni je idealnymi do podróży.

Praca w pociągu może być kłopotliwa, zwłaszcza jeśli masz duży laptop. Małe laptopy, takie jak HP Stream 11, dzięki 11-calowemu ekranowi idealnie nadają się do podróży. Na tym etapie pewnie myślisz, że jestem sponsorowany przez HP, ile razy wspominam o tym modelu. Cóż, prawda jest taka, że ​​byłoby miło, gdybym nim był, ale nie jestem.

Z tym modelem i jego nieco lepszym modelem HP Stream 14 miałem do czynienia wiele razy i wiem, że pod względem wydajności i jakości wykonania są jednymi z najlepszych w swoim przedziale cenowym.

Takie laptopy świetnie nadają się również do kawiarni, ponieważ ich stoły są zwykle dość małe. 

Kupowanie najtańszych laptopów poleasingowych się opłaca

Podsumowując ten artykuł, najtańsze laptopy poleasingowe mogą być dobrym zakupem, jeśli Twoje potrzeby są podstawowe i jesteś przygotowany na ich konserwację. Pod koniec dnia czasami możesz nie mieć innego wyboru, szczególnie w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia w Polsce.

Mam nadzieję, że udało mi się uświadomić Ci niektóre problemy i zalety tych ultra-budżetowych laptopów. 

Gdybym to ja podejmował decyzję o zakupie, prawdopodobnie zaoszczędziłbym pieniądze i kupił coś trochę lepszego. Laptop poleasingowy, którego obecnie używam, nie jest z najwyższej półki, w rzeczywistości jest to przyzwoity laptop ze średniej półki, który można kupić za całkiem przyzwoitą cenę. 

Źródło: techwithdom.com