Ultrabooki poleasingowe to laptopy wysokiej klasy, które były wcześniej używane, ale po zakończeniu umowy leasingowej zostały zwrócone, zrekonfigurowane i ponownie wprowadzone na rynek. Są to urządzenia, które są nie tylko lekkie i cienkie, ale także wydajne i trwałe, co sprawia, że są popularnym wyborem dla osób szukających wysokiej jakości sprzętu komputerowego w przystępnej cenie.

Czym są ultrabooki poleasingowe?

Ultrabooki poleasingowe pochodzą od firmy Intel, która wprowadziła kategorię ultrabooków jako alternatywę dla tradycyjnych laptopów. Ultrabooki muszą spełniać określone kryteria, aby uzyskać tę nazwę, w tym muszą być cienkie (18 mm lub mniej dla maszyn z ekranami poniżej 14 cali i 23 mm dla tych z większymi ekranami), muszą zawierać platformy sprzętowe Intel ULV i szybkie pamięci masowe (SSD lub mieszanka pamięci HDD i SSD), muszą być w stanie działać przez co najmniej 5 godzin na jednym ładowaniu i obsługiwać kilka technologii Intel, takich jak Anti-Theft czy Identity Protection Technology.

Ultrabooki różnią się od tradycyjnych laptopów tym, że są notebookami premium, wykonanymi z najlepszych materiałów, z błyskawicznymi procesorami i imponującą grafiką. Te wysokiej jakości laptopy tradycyjnie działają na procesorze Intel i były pierwotnie sprzedawane jako alternatywa dla MacBooka firmy Apple z systemem Windows. Kilka przykładów poniżej:

DELL XPS 9370

ultrabooki poleasingowe

Toshiba Portege Z30

ultrabooki poleasingowe

Fujitsu LifeBook S904

ultrabooki poleasingowe

Niesamowicie wydajny nowoczesny ultrabook z dotykowym ekranem InfinityEdge 4K UHD

Poleasingowy ultrabook z procesorem Intel Core i3 oraz dyskiem SSD

Poleasingowy ultrabook z procesorem Intel Core i5, dyskiem SSD i dotykową matrycą Full HD

Ultrabooki poleasingowe a laptopy

ultrabooki poleasingowe

Podobieństwa między ultrabookami i laptopami są liczne. Oba typy urządzeń mają podobny kształt i formę, a także standardowe elementy obudowy (ekran, klawiaturę, porty, sprzęt) i ogólną funkcjonalność. Tak jak większość laptopów, ultrabooki działają na systemie Windows i obsługują wszystkie programy kompatybilne z systemem operacyjnym Microsoft, od podstawowych przeglądarek czy programów Office, po bardziej złożone aplikacje czy gry. Innymi słowy, ultrabooki są cieńszymi, bardziej wydajnymi i o dłuższej żywotności baterii wersjami tradycyjnych laptopów, ale można je używać do tych samych celów co zwykły laptop.

Ultrabooki poleasingowe oferują wszystkie te zalety w cenie znacznie niższej niż nowe urządzenia. Ponieważ były one używane, mogą mieć pewne ślady użytkowania, ale są dokładnie sprawdzane i odnowione przed ponownym wprowadzeniem na rynek. Oznacza to, że są one w pełni funkcjonalne i mogą służyć użytkownikom przez wiele lat.

Krótko mówiąc, ultrabooki muszą być smukłe (18 mm grubości lub mniej w przypadku maszyn z wyświetlaczami poniżej 14 cali i 23 mm w przypadku tych z większymi ekranami), muszą łączyć platformy sprzętowe Intel ULV i szybką pamięć masową (dyski SSD lub połączenie HDD i SSD), muszą działać przez co najmniej 5 godzin po naładowaniu i obsługiwać kilka technologii firmy Intel, takich jak technologia Anti-Theft lub Identity Protection.

Czy ultrabooki są dobre do gier?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Długa odpowiedź brzmi: być może, w zależności od specyfikacji Twojego Ultrabooka i typów gier, w które chcesz grać. Zdecydowana większość Ultrabooków działa na zintegrowanej grafice, co oznacza, że ​​wykonują zadania graficzne bezpośrednio na procesorze z systemową pamięcią RAM używaną jako pamięć wideo.

Niektóre ultrabooki mają oddzielny procesor graficzny z własną dedykowaną pamięcią wideo, na przykład Dell XPS 15 (2022) na szczycie tej listy. Te ultrabooki zdecydowanie powinny poradzić sobie z grami, ale nie oczekuj, że będą działać przy maksymalnych ustawieniach graficznych bez poważnego spadku liczby klatek na sekundę.

Ultrabooki, które nie mają odpowiedniego procesora graficznego (większość z tej listy używa zintegrowanej grafiki Intel Xe) generalnie będą miały problemy w grach, chyba że grasz tylko w niezależne gry 2D lub starsze tytuły, które nie są wymagające graficznie. Jeśli naprawdę chcesz grać w najnowsze gry, zamiast tego rozważ jeden z najlepszych laptopów do gier — lub cienki i lekki laptop do gier , jeśli chcesz zachować smukłą obudowę.

Źródła: techradar.com, tomshardware.com,