Zakup używanego lub poleasingowego laptopa nie musi być frustrującym wyborem. Niezależnie od tego, czy szukasz jednorazowej oferty rabatowej, czy po prostu chcesz mieć funkcjonalne urządzenie do użytku dorywczego, możesz go znaleźć u dużego detalisty lub lokalnego sprzedawcy. Najbardziej popularnymi miejscami zakupu poleasingowych laptopów są Allegro, OLX, Facebook Marketplace i gdzieś dalej dopiero sklepy internetowe. O ile na portalach aukcyjnych chętniej kupujemy tańszą elektronikę, o tyle w przypadku wydatku kilku tysięcy złotych, służą nam do porównania i sprawdzenia cen. Dlaczego na zakup poleasingowego sprzętu na OLX i Marketplace decydujemy się rzadziej? Chodzi o bezpieczeństwo oraz zapewnienie gwarancji, nawet dla laptopa poleasingowego.

tanie laptopy poleasingowe

Zakup poleasingowego laptopa w serwisie aukcyjnym lub z prywatnych ogłoszeń może być wyczerpujący. Oprócz sprawdzenia modelu, czeka Cię jeszcze weryfikacja sprzedawcy, a w ostatecznym etapie, test sprawności zakupionego na Allegro laptopa poleasingowego i możliwość zwrotu, jeśli sprzęt nie spełni Twoich oczekiwań. Ile razy zwracałeś urządzenia z serwisu typu marketplace? Częściej niż do sklepu internetowego? Jak myślisz, dlaczego? Z ostatecznym wyborem i poprawną lub nie pracą laptopa zostajesz sam. Jeśli nie otrzymałeś gwarancji, co jest częste w przypadku prywatnych sprzedawców, masz mniej pieniędzy i niesprawny sprzęt. Nikt z nas tego nie chce.

Nie zrozum mnie źle, moim celem nie jest odwodzenie Cię od zakupu laptopa poleasingowego na Allegro, czy OLX, ale uświadomienie konsekwencji „dobrych okazji”. Większość z nas zdecyduje się na niższą cenę, widząc dwa takie same produkty, więc wybieraj świadomie, korzystaj z niższych cen, ale zawsze sprawdzaj sprzedawcę. Nawet jeśli jest to sklep internetowy z „ugruntowaną pozycją na rynku”.

Jak kupować poleasingowe laptopy na Allegro, OLX,…?

Jeśli rozważasz zakup używanego lub poleasingowego laptopa z lokalnej strony kupna/sprzedaży/handlu, oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby chronić siebie i swój portfel:

Chroń swoją tożsamość i siebie

Facebook MarketPlace i OLX mają wbudowane systemy komunikatów do rozmowy z kupującymi i sprzedającymi. Chociaż daje to pewien poziom ochrony, nadal musisz uważać, aby przypadkowo nie zdradzić zbyt wielu informacji. Nigdy nie używaj swojego prawdziwego nazwiska jako nazwy użytkownika. Jeśli sprzedawca chce się spotkać w celu sprzedaży, wybierz neutralne miejsce, które jest dobrze zaludnione (np. parking) i przyprowadź kogoś ze sobą. Ludzie szukający kłopotów pomyślą dwa razy, jeśli nie będziesz sam. Allegro nie ma wewnętrznego systemu przesyłania wiadomości. Zamiast tego polega na zewnętrznych łańcuchach e-mailowych do komunikacji.

Jeśli nie czujesz się komfortowo, podając swój adres e-mail, zawsze możesz utworzyć zapasowe konto Gmail specjalnie do zakupów na Allegro. W ten sposób nie musisz się martwić, że jakiekolwiek dane osobowe są powiązane z tym kontem, ograniczając ryzyko bycia oszukanym lub śledzonym.

Kupując wybierz neutralne, dobrze oświetlone i dobrze zaludnione miejsce, upewnij się, że inni wiedzą, dokąd idziesz i kiedy oczekiwać cię z powrotem, aby mogli przyjść cię szukać lub skontaktować się z policją, jeśli nie zadzwonisz, nie wyślesz SMS-a lub nie pojawisz się w określonym czasie.

Poproś o dowód

Kupowanie używanego lub poleasingowego laptopa od prywatnego sprzedawcy z allegro, czy OLX różni się znacznie od chodzenia do dużego sklepu detalicznego i przeglądania ich używanych przedmiotów. Często wcześniej nie będziesz miał możliwości, upewnić się, że działa. Poza tym sprzedaż poleasingowego sprzętu przez prywatną osobę, a nie firmę, to co najmniej podejrzana sprawa. Więc musisz być kreatywny. Jeśli aukcja zapewnia zdjęcia, które pokazują laptopa, poproś o wideo całej sekwencji rozruchu z czarnego ekranu do ekranu głównego. Będziesz w stanie powiedzieć, czy sprzedawca dokonał cięć, aby ukryć problemy lub sfałszował zdjęcia. Należy również poprosić o zdjęcie modelu laptopa i numer seryjny. Można je sprawdzić, nawet w zwykłej wyszukiwarce internetowej, aby znaleźć dokładne daty produkcji i wydania, konfiguracje budowy, znane problemy i wszelkie wycofania produktu. Pomaga to w sprawdzeniu informacji dostarczonych przez sprzedawcę.

Nigdy nie płać wcześniej

Jeśli sprzedawca nalega, aby wysłać pieniądze przelewem lub za pośrednictwem usług, takich jak Venmo i PayPal, zanim obejrzysz poleasingowego laptopa, to jest to ogromna czerwona flaga. Renomowany sprzedawca nie powinien mieć problemu z prośbą o przesłanie płatności po przybyciu przedmiotu (jeśli może być wysłany do Ciebie) lub po potwierdzeniu, że laptop uruchamia się prawidłowo podczas sprzedaży bezpośredniej. Wysyłanie płatności po odbiorze może rzeczywiście zaoszczędzić wiele bólu serca i gotówki. W przeciwieństwie do typowych zakupów online, kupowanie laptopa poleasingowego na Allegro, OLX, czy Facebook Marketplace jest o wiele trudniejsze do uzyskania zwrotu pieniędzy, ponieważ nie jest to transakcja biznesowa.

Zapytaj o gwarancję

Dotyczy to głównie sprzedawców, którzy oferują używane i poleasingowe laptopy, ponieważ często można uzyskać ograniczoną gwarancję na takie rzeczy, jak uszkodzone baterie, pęknięte ekrany lub nie działające elementy. Pytaj o gwarancję bez względu na to, czy wybierasz sklep internetowy, Allegro, czy OLX.

Nigdy nie zaszkodzi zapytać prywatnego sprzedawcę, czy laptop jest nadal objęty gwarancjami producenta, zwłaszcza jeśli jest to nieco nowszy model. W ten sposób, jeśli coś pójdzie nie tak, można skontaktować się z kimś, kto pomoże rozwiązać problemy lub zaoferować naprawy. Apple oferuje AppleCare pokrycie dla swoich certyfikowanych odnowionych laptopów, jak również 90-dniowego wsparcia technicznego, więc nigdy nie trzeba się martwić o używany komputer oddaje ducha i pozostawiając wysokie i suche. Więcej o gwarancji laptopów poleasingowych.

Gdzie kupować poleasingowe laptopy

Teraz, gdy wiesz, jak chronić siebie i podwójnie sprawdzić informacje o sprzedawcy, możesz czytać dalej, aby zobaczyć najlepsze miejsca do zakupu poleasingowego laptopa.

Allegro? Pod kilkoma warunkami

Wybierając zakup laptopa poleasingowego na Allegro zapewne zwracasz uwagę na cenę. Ale pamiętaj, żeby cenę porównać ze zwykłym sklepem internetowym. Ze względu na duże i częste zmiany w regulaminach tego serwisu, sprzedawcom przestaje się taka sprzedaż zupełnie opłacać. Większą część ceny produktu na Allegro stanowi prowizja i inne opłaty. Dzięki temu ten sam laptop kupisz w takiej samej lub niższej cenie w sklepie online.

Jeśli jesteś pewny sprzedawcy, a cena jest odpowiednia, kupowanie produktu za kilka tysięcy złotych na Allegro jest bezpieczne. Dlatego tak ważne jest aby sprzedającego dokładnie sprawdzić, poznać opinie innych klientów i zwrócić uwagę, czy nie jest to 700 opinii w styl: „Ok, polecam”, które nie wyglądają wiarygodnie. I gwarancja – pytaj o gwarancję.

OLX i Facebook Marketplace

Zakupy na OLX oraz FB Marketplace przez ostatnie lata stały się wylęgarnią oszustów. Zaczynając od linków podsyłanych w wiadomościach prywatnych, które należy kliknąć z różnych (wymyślonych) powodów. Zwykle ten link uruchamia aplikacje śledzącą Twoje dane i hasła w telefonie lub komputerze. Po kilku dniach zorientujesz się, że Twoje konto bankowe jest puste.

Drugą metodą, na którą musisz być wyczulony podczas zakupów na Marketplace jest opłata przed wysłaniem produktu. Nawet jeśli podczas konwersacji, potencjalny sprzedający jest najmilszym człowiekiem na świcie, poczekaj na potwierdzenie wysłania laptopa lub wybierz opcję „Za pobraniem”. Nie przelewaj pieniędzy, zanim nie będziesz miał pewności, że otrzymasz produkt i że będzie on sprawny.

Nie polecamy zakupów laptopów poleasingowych w tych miejcsach.

Sklepy internetowe

Zakupy w sklepach internetowych kojarzą nam się zwykle z większym bezpieczeństwem niż np. na OLX. Zwykle jest to słuszne przekonanie, ale jak wszędzie istnieją wyjątki. Żeby po przelaniu pieniędzy nie okazało się, że sklep magicznie zniknął, sprawdź go. Przeczytaj opinie o sklepie, sprzedawcy, poznaj opinie innych klientów.

Jeśli wybierasz zakup poleasingowego laptopa online, przeczytaj warunki gwarancji i politykę zwrotu. Oprócz ogólnych uwarunkowań, sklepy mogą zawierać w swoich regulaminach wyłączenia, które uniemożliwią Ci dokonanie zwrotu.

Zakup laptopa poleasingowego: Allegro, czy sklep?

Przedstawiliśmy w większości mroczne strony możliwych miejsc zakupu poleasingowych laptopów. a to ze względu na to, że jest to zwykle wydatek kilku tysięcy złotych. Zdecydowana większość sprzedawców na Allegro lub sklepów online, to uczciwe osoby, ale pamiętaj, żeby weryfikować zawsze miejsce zakupu, poznawać opinie innych klientów oraz pytać o okres gwarancyjny.

Źródło:zdnet.com

 • Jaki laptop poleasingowy warto wybrać w 2023 roku? Porównanie najlepszych modeli
  Poprzednie lata wymusiły na wielu z nas pracę z domu, sprawiły, że każdy, kto pracował zdalnie musiał mieć własnego laptopa. Dlatego też zaczęliśmy interesować się ofertami taniego sprzętu. Laptopy poleasingowe okazały się dobrym wyborem, jeśli nie chciałeś przepłacać i stały się bardziej popularne. W 2023 po pozytywnych doświadczeniach z tego rodzaju sprzętem zaczynamy mocniej skupiać się na specyfikacji, parametrach i wyposażeniu laptopa. Zatem jaki laptop poleasingowy wybrać w 2023?. Wciąż galopujący postęp technologiczny przynosi nowe modele i możliwości, z których chcemy korzystać, by usprawniać swoją pracę. Laptopy poleasingowe stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoją atrakcyjną cenę i dostęp do wysokiej jakości sprzętu. Przyjrzymy się w tym artykule kluczowym kwestiom dla osób szukających poleasingowych laptopów w roku 2023. Porównamy różne modele, przeanalizujemy parametry techniczne oraz omówimy najnowsze trendy. Jeśli interesuje Cię, jakie możliwości oferują laptopy poleasingowe w roku 2023 i jak wybrać najlepszy model dla siebie, to dostarczymy Ci odpowiedzi.
 • Laptopy poleasingowe Allegro: Przewodnik po zakupach i oszczędnościach
  Witamy w naszym przewodniku po zakupach i oszczędnościach dotyczących laptopów poleasingowych na platformie Allegro. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędność, nie rezygnując przy tym z wysokiej jakości sprzętu komputerowego. Jeśli jesteś jednym z takich osób i rozważasz zakup laptopa, laptopy poleasingowe na Allegro mogą być dla Ciebie interesującą opcją.
 • Czy poleasingowe laptopy Fujitsu są dobre?
  Poleasingowe laptopy Fujitsu, podobnie jak wiele innych marek sprzętu komputerowego, zyskały popularność na rynku wtórnym ze względu na swoją atrakcyjność cenową w porównaniu do nowych modeli. Ale czy niska cena zawsze idzie w parze z jakością? Czy warto zainwestować w używany laptop Fujitsu? Czy można na nich polegać pod względem wydajności i trwałości? W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty związane z poleasingowymi laptopami Fujitsu, aby pomóc Ci zrozumieć, czy są one dobrą opcją dla Ciebie. Rozważymy takie elementy jak wydajność, niezawodność, trwałość i wartość za cenę, a także potencjalne wady związane z zakupem sprzętu poleasingowego.
 • Czy warto kupować ultrabooki poleasingowe?
  Ultrabooki poleasingowe to laptopy wysokiej klasy, które były wcześniej używane, ale po zakończeniu umowy leasingowej zostały zwrócone, zrekonfigurowane i ponownie wprowadzone na rynek. Są to urządzenia, które są nie tylko lekkie i cienkie, ale także wydajne i trwałe, co sprawia, że są popularnym wyborem dla osób szukających wysokiej jakości sprzętu komputerowego w przystępnej cenie.
 • Laptopy poleasingowe najtaniej to oszustwo?
  Ponieważ poziom inflacji rośnie szybciej niż przysłowiowy „ktoś” na drożdżach, sądzę, że to dobry moment, aby porozmawiać o ultra-budżetowych laptopach. O tym, gdzie kupić laptopy poleasingowe najtaniej, dlaczego akurat te i jak wybrać je rozsądnie, zwłaszcza jeśli myślisz o zakupie do nauki lub pracy. W tym artykule mam na myśli laptopy, których cena w Polsce wynosi mniej niż 1500 złotych. Lenovo Thinkpad T560, HP EliteBook 745 G6 i Dell Latitude 5490 to doskonałe przykłady.