Poleasingowe i używane laptopy mogą naprawdę podbudować Twój budżet. Promocje, zniżki nowych laptopów są powszechne przez cały rok, ale mogą blado wypadać w porównaniu z tym, ile można zaoszczędzić, robiąc zakupy na rynku używanych i poleasingowych laptopów. Przyglądamy się opcjom i potencjalnym pułapkom, aby pomóc Ci zdecydować, jaki laptop poleasingowy lub model używany wybrać, czy też warto wydać więcej, aby kupić nowy. Stworzyliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru.

jaki laptop poleasingowy

Laptopy poleasingowe a laptopy używane: jaka jest różnica?
poleasingowe laptop został zazwyczaj profesjonalnie przywrócony przez producenta lub sprzedawcę do stanu najbardziej zbliżonego do „jak nowy”.

Laptopy, o jakich częściej myślimy jako o „używanych”, to zazwyczaj używane laptopy sprzedawane „jak nowe” przez poprzednich właścicieli, a ich stan będzie znacznie bardziej zmienny.

Jaki laptop poleasingowy?

Zastanawiając się, jaki poleasingowy laptop kupić, warto wiedzieć, że będą one sprzedawane przez autoryzowany sklep. Będą one wyglądały „jak nowe” (zwłaszcza jeśli zostały zwrócone przez poprzedniego właściciela zgodnie z zasadami umowy leasingowej), więc wiesz na pewno, w jakim stanie będzie laptop przed zakupem.

Ceny poleasingowych laptopów będą często wyższe niż na rynku wtórnym, ponieważ laptopy zostały sprawdzone przez specjalistów, aby zapewnić, że są sprawne i w dobrym stanie wizualnym. Oczywiście koszt ten jest zdecydowanie niższy niż w przypadku nowego laptopa.

jaki laptop poleasingowy kupić

Laptop używany lub z drugiej ręki

Często kupujesz bezpośrednio od obecnego właściciela laptopa, co oznacza, że transakcje mogą być bardziej ryzykowne.
Gwarancja prawdopodobnie wygasła, chyba że urządzenie ma mniej niż dwa lata.
Możesz uzyskać świetną cenę, ponieważ sprzedawcy mogą nie wiedzieć, ile używany laptop jest naprawdę wart. Aukcje internetowe często powodują niskie ceny końcowe, ale są profesjonalni łowcy okazji którzy wypatrują takich perełek cenowych.
Laptop z drugiej ręki może wyglądać na wyraźnie zużyty, może nie być w oryginalnym pudełku i może brakować niektórych akcesoriów. Sprawdź dwukrotnie ze sprzedawcą, co otrzymasz przed zapłaceniem.

Jakie są klasy poleasingowych laptopów? Co oznaczają?


Klasy poleasingowych laptopów określają, w jakim stanie jest sprzęt i jakiego rodzaju uszkodzeń lub zużycia (jeśli w ogóle) można się spodziewać.

Poleasingowe laptopy zazwyczaj należą do jednej z trzech kategorii – większość firm wymienia je jako A, B i C. Popularny sprzedawca Laptops Direct używa A1, A2 i A3, ale są one funkcjonalnie takie same jak A, B i C.

Poleasingowe laptopy klasy A

Klasa A – Grade A – jest zwykle zarezerwowana dla urządzeń w bardzo dobrym stanie technicznych i wizualnym. Laptop poleasingowy klasy A jest w nieskazitelnym stanie, bez otarć, zadrapań lub znaków na obudowie zewnętrznej. Będzie miał oryginalne pudełko i (najprawdopodobniej) wszystkie swoje oryginalne akcesoria.

Poleasingowe laptopy klasy B

Laptopy poleasingowy klasy B (Grade B) mają widoczne ślady użytkowania, ale uszkodzenia są czysto kosmetyczne. Może to oznaczać drobne zarysowania, ale nic więcej, co jest zauważalne podczas normalnego codziennego użytkowania. Laptop może nie mieć oryginalnego pudełka, ale powinien nadal posiadać kompatybilną ładowarkę.

Poleasingowe laptopy klasy C

W przypadku klasy C zużycie będzie większe niż w przypadku klasy B i mogą być nawet widoczne wgniecenia i zarysowania. Ale laptop poleasingowy będzie nadal w pełni sprawny.

Prawdopodobnie nie dostaniesz go w oryginalnym pudełku i być może nie będzie miał towarzyszących akcesoriów, ale powinien nadal mieć kompatybilną ładowarkę, w zależności od sprzedawcy. Te laptopy mogą być o ponad jedną trzecią tańsze niż równoważny nowy model. Bardzo rzadko występują w sprzedaży.

Jaki laptop poleasingowy wybrać? Zagrożenia

Jakie są zagrożenia związane z zakupem poleasingowego laptopa?
Poniżej podkreśliliśmy niektóre z najczęstszych frustracji związanych z używanymi laptopami, więc upewnij się, że bierzesz je pod uwagę.

jaki laptop poleasingowy

Aktualny system operacyjny

System Windows 11 wymaga laptopa o wyższej specyfikacji niż Windows 10. Dlatego skorzystaj z szybkiego i łatwego narzędzia zgodności z systemem Windows 11, aby sprawdzić, czy laptop, którym jesteś zainteresowany, będzie prawdopodobnie w stanie uruchomić system Windows 11.

Wspaniałą cechą systemu Windows 10 jest to, że działa on na wielu różnych laptopach. Jednak gdy jest zainstalowany na bardzo starych laptopach, jest niewiarygodnie powolny i naprawdę nie nadaje się do bardzo starego sprzętu, nawet jeśli jest technicznie kompatybilny. Bardzo stare laptopy biznesowe nie będą przyjemne w użyciu.

Bateria w laptopie poleasingowym

Jeśli kupujesz poleasingowy laptop, to prawdopodobnie bateria była eksploatowana, nie może długo pracować z dala od sieci. Jeśli głównie używasz laptopa podłączonego do prądu w domu, może to nie być duży problem.

Ale jeśli żywotność baterii jest czymś, na czym Ci zależy, sprawdź, czy dostępne są oficjalne części zamienne lub, w najgorszym przypadku, sprawdź, czy są to kompatybilne zamienniki.

Ładowarka w laptopie poleasingowym

Prawdopodobnie najbardziej nadużywaną częścią każdego laptopa jest ładowarka i porty ładowania laptopa. Podłączane i odłączane codziennie i upychane w torbach w pośpiechu, są one częstym punktem awarii. Jeśli sprzedawca używanego laptopa nie przedstawi stanu portu ładowania lub ładowarki, poproś o zdjęcia, aby zobaczyć, czy wygląda on na uszkodzony.

Części zamienne są prawie zawsze dostępne, ale rzadko są tanie.

Poradnik zakupu poleasingowego laptopa w skrócie

Podczas zakupu poleasingowego laptopa zwracaj uwagę na kilka najistotniejszych czynników: stan baterii, akcesoria, legalny system operacyjny, ocenę (Grade A, B, C) a przede wszystkim na sprzedawcę. Zweryfikuj źródło, aby mieć pewność gwarancji i możliwości zwrotu.

Źródło: which.co.uk